Jak začít klikat
Clicker, pokud budete chtít, vám dokáže změnit život. Je to nejen jednoduchý způsob, jak psa naučit neuvěřitelné triky, ale i dost srozumitelná cesta, jak se spolu vzájemně dorozumět. Klikání je vhodné pro každého psa a pro každého majitele, který o něj má zájem (protože člověk, který výcviku s clickerem nevěří a neví, co s ním, bude mít přesně takové výsledky, jaké bude očekávat, tedy nulové).
Při tréninku s clickerem využíváte dvou typů podmiňování - klasického, kdy vytváříte u psa podmíněný reflex, aby vždy reagoval na určitý podnět určitým způsobem. Podnětem je klik a způsob reakce má být nadšení. Tím, že pak klik spojíte s činností, která se vám u psa líbí, pak vyvoláte tyhle příjemné pocity a ty se opět klasickým podmiňováním propojí se cvikem samotným. Takže samotným klikáním psovi pomáháte, aby cvičení miloval.
Druhým typem je pak operantní podmiňování - pes má sklon opakovat činnost, která mu vynesla odměnu, aby ji zase získal (nebo se naopak vyhnul činnosti, po které obvykle následuje trest).
Takže: pes něco udělá -> člověk klikne a dá mu odměnu -> psa to nadchne a zkusí činnost zopakovat, jestli z toho bude další pamlsek -> psovod ho znovu odmění a tak to jde pořád dál a dál, dokud pes neopakuje činnost tak spolehlivě, že ji člověk může označit povelem.
Pohoda, ne? Jestliže je to tak jednoduché, proč tak necvičí každý? Jedním z důvodů je to, že "clicker training je jednoduchý, ale ne snadný" (Bob Bailey). Je relativně jednoduché zvyknout psa na clicker, ale naučit se s ním naproto bez chybičky pracovat, to chvíli trvá. Skvělou zpětnou vazbu vám poskytne pes - pokud něco nebude fungovat, pak to chce zkusit jiný postup.
A teď k praktické části věci - nejprve vytvoříte vazbu mezi klikem a pamlskem. Kliknete, dáte psovi pamlsek. Čím dříve mu dáte pamlsek po kliku, tím lépe. Nemluvte na psa, nerušte ho svým pohybem, místností, jinými psy. Dejete mu čas, ať se může soustředit na klikání. V první fázi seznamování s ním by měl dojít k závěru, že jste se zbláznili, když zadarmo rozdáváte tak skvělé pamlsky. Pokud váš pes dává přednost míčku před i tou nejlepší flákotou masa, můžete kliknout a míček mu hodit či se s ním začít přetahovat o uzel. Jakoukoli formu pes vnímá jako odměnu, použijte ji.
Když budete chtít začít klikat při tréninku, začněte vždy na psovi neznámém cviku a ideálně na nějakém, na kterém vám nebude moc záležet. To druhé proto, když byste náhodou někde udělali chybu, abyste pak nelitovali. To první proto, že chceme u psa rozvinout schopnost samostatného myšlení a učení, což mu klikání za již naučené cviky neumožní. Obzvláště důležitý je první bod u psů, kteří jsou již starší a mají zkušenosti s výcvikem pomocí navádění! Obvykle to bývá učení dotyku čumákem ruky, hůlky, aportu, lezení do krabice, na krabici, hrabání, podávání pacek... Na fantazii nezáleží, kritériem pro takový cvik bývá, aby psovod moc neukazoval a pes měl možnost pracovat sám, a aby cvik nebyl moc obtížný (obtížným cvikem je třeba zvedání zadních nohou nebo cviky pro psa fyzicky náročné). Na YouTube je návodů na takové cviky spousta. U někerých psů trvá déle, než získají sebedůvěru a fantazii, ale každý toho je schopný a čím více cviků se tak naučíte, tím schopnější bude příště.
Až se budete sami cítit, že clicker ovládáte natolik, že dokážete cvik dotáhnout do zdárného konce, můžete začít cvičit konečně věci, které vás zajímají :-) Sem jsem napsala jen stručný výtah několika věcí, více toho najdete na mém blogu, nebo mi napište mail s dotazem.
napsala Káča